Основна мета роботи роботи відділу: залучення церковної громади та населення Бориспільскої епархії до соціального служіння – надання комплексу соціальних послуг, допомоги та благодійництва особам та окремим соціальним групам, які знаходяться у життево-складних обставинах і не можуть самостійно їх подолати з метою роз”язання їх життевих проблем.
Методичне та провове підгрунття та засади роботи відділу базуються на наступних документах:
- Соціальна концепція УПЦ, в якій викладено базові положення, якими керується Церква в питаннях церковно-державних відносин та з ряду соціально та суспільно значущих проблем, а також основні приципи та засади соціального служіння.
- Закон України “Про соціальні послуги”, який визначає основні поняття та принципи соціальної політики та роботи в Україні для вісх організацій та устав, в тому числі і релігійних, які залучені у соціальну роботу.
- Закон Украіни “Про благодійництво та благодійні організації”, який визначає, відповідно, діяльність пріоритети та принципи та роботи в благодійній сфері.
Основні цілі і цінності роботи відділу базуються на традиційних православних християнських цінностях – любові і милосердя до ближнього та розумінні того, що в сучасного суспільстві розвиток благодійництва є однією з основ соціальної роботи в Україні.
Соціальні робота – у широкому розумінні – це комплекс заходів (правових, економічних, психологічних, освітніх, медичних, реабілітаційних та інших), спрямованих на окремі соціальні групи чи індивідів, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги, з метою поліпшення або відтворення їх життєдіяльності, соціальної адаптації та повернення до повноцінного життя.
Основними формами надання соціальних послуг є 1) матеріальна допомога та 2) соціальне служіння
Матеріальна (благодійна та гуманітарна) допомога надається особам, що знаходяться у складній життєвій ситуації, у вигляді грошової та натуральної допомоги: продуктів харчування, засобів санітарії та особистої гігієни, засобів догляду за дітьми, одягу, взуття та інших предметів першої необхідності, палива, а також технічних і допоміжних засобів реабілітації.
Соціальне служіння в контексті роботи відділу включає такі основні види соціальної роботи:
- психологічні послуги/допомга
- духовна підтримка та допомога
- духовно-просвітницька та освітня робота у соціальній галузі
Основні уразливі/незахищені соціальні групи та бенефіціари (отримувачі благодійної та гуманітарної допомоги):
- Переселенці/біженці зі сходу України із зони бойових дій (АТО) – з 2014 року
- Учасники та постраждалі від бойових дій в зоні АТО (мирне населення) та їх сім”ї
- Ветерани та престарілі люди ( в т.ч. в будинках престарілих)
- Хворі на хронічні захворювання та/або соціально небезпечні хвороби (ВІЛ/СНІД, онкохворі, тощо), інваліди, люди з особливими потребами, нарко- та алкозалежні
- Багатодітні та малозабезпечені сім”ї, одинокі матері та кризові сім”ї, безпритульні та сироти
- Ув”язнені в МПВ.